STAROSTLIVOSŤ O NOVORODENCA

VÝŽIVA

Najprirodzenejšou výživou v tomto veku je materské mlieko, je ľahko stráviteľné, obsahuje všetky potrebné živiny a ochranné látky, ktoré chránia novorodenca proti infekciám, je vždy čerstvé, primerane teplé, ste­rilné, má kvalitatívne a kvantitatívne najideálnejšie zloženie.

Častý plač, nepokoj a dožadovanie sa častejšieho kŕmenia nemusia byť známkami nedostatku mlieka. Spoľahlivými známkami nedostatku mlieka je:

  • ! nedostatočný hmotnostný
    prírastok 
    (
    menej ako 500 g za mesiac),
  • ! malé množstvo hustého moču (menej
    ako 6-krát denne).

Krízu v dojčení, ktorá sa z času na čas môže do­staviť, neriešte ihneď siahnutím po výrobkoch umelej výživy! Pri prekonaní tohto problému, ktorý zvyčajne trvá 2 – 3 dni, vám môže byť nápomocná poradňa dojčenia.

Dieťatko okrem výživy potrebuje aj pocit lásky, bezpečia a istoty. To všetko nájde pri dojčení v ná­ruči svojej matky.

Na dostatočnú tvorbu mlieka po­trebujete nielen dostatočné množstvo tekutín, ale aj oddych, pohodu a psychickú podporu vašich najbližších.

Ak sa aj napriek vašej maximálnej snahe, nevy­tvára dostatok mlieka v prsníkoch, je potrebné dieťatko dokŕmiť umelou výživou. Na dokrmovanie sú najvhodnejšie počiatočné adaptované umelé mlieka. Vyrábajú sa z kravského mlieka úpravou jeho zloženia tak, aby sa zmiernili rozdiely oproti materskému mlieku. Pri príprave mlieka dodržia­vajte maximálnu hygienu a pokyny uvedené výrob­com umelej výživy.

PREBAĽOVANIE

Novorodenci močia častejšie než staršie deti. Za normálne sa pokladá aj močenie v intervale jeden­krát za polhodinu. Je to z toho dôvodu, že novo­rodenec nemá dostatočne zrelý močový mechúr a chýba mu kontrola nad vyprázdňovaním.

Stolica u novorodenca je zlatožltej farby. Výluč­ne
dojčený
 novorodenec môže mať stolicu do každej plienky, musí však byť žltej farby. Ak je jej konzistencia zmenená, napr. vodnatá, kašovitá, hlienovitá, zelená, zapáchajúca, s prímesou krvi, poraďte sa s ošetrujúcim lekárom. Niektoré detičky majú stolicu raz za 2 – 3 dni  (dokážu stráviť materské mlieko takmer bez zvyškov). U dieťatka je dôležité udržať kožu čistú, čím zabránite vzniku bolestivých zaparenín. Znečistenú kožu umyjete najlepšie teplou vodou a mydlom, jednorázové čis­tiace obrúsky používajte pri cestovaní. Podľa potreby natrite zado­ček ochranným krémom.

Dieťatko baľte naširoko a až do vyšetrenia ortopédom používajte ortope­dické nohavičky.

KÚPEĽ

Noštek vyčistíte vatovou štetôčkou, ale len vtedy, keď je to nevyhnutné. Ak je noštek upchatý, pou­žite štetôčku navlhčenú vo fyziologickom roztoku.

Kúpeľ je základom hygienickej starostlivosti o kožu dieťatka. Miestnosť na kúpanie má mať teplotu 24 – 26 °C, voda 37 °C. Dieťatko kúpte v čistej vode. Pri kúpeli nepoužívajte špongiu, v ktorej sa môžu hromadiť mikroorganizmy. Kúpeľ by nemal trvať dlho, stačí 3 – 5 minút a to každé 2 – 3 dni. Ak je koža suchá, môžete ju ošetriť vhodným krémom.

Z ušníc osušte len vodu a vstup do zvukovodu. Zvukovod hlbšie nečistite!

U chlapčekov nepreťahujte predkožku na penise. Zúženie predkožky je v tomto veku fyziologické. U dievčatiek očistite genitál pri znečistení stolicou vo vode namočenou plienkou, zadoček umývajte spredu dozadu, aby nedošlo k zavedeniu škodlivých baktérii z konečníka do močových ciest.

PUPOK

Pupočný pahýľ po kúpeli nechajte samovoľne zaschýnať. Pri kúpeli pupočný pahýľ zbytočne nenamáčajte. Pupočný pahýľ nasilu netrhajte, odpad­ne sám! Po odpadnutí pupočného pahýľa pupok prekryte sterilným suchým štvorcom a prelepte šetriacim leukoplastom na 12 – 24 hodín. V tento deň dieťatko nekúpte! Od nasledujúceho dňa pupok dezinfikujte. Navlhčite sterilný štvorec dez­infekčným roztokom a pupok dobre vyčistite 2-krát denne. Na pupok neaplikujte žiadne masti a zásy­py. Ak je pupok alebo jeho okolie začervenané viac ako 1 deň, upovedomte o tom ošetrujúceho lekára dieťatka, prípadne navštívte detskú poho­tovostnú službu. (Sterilné štvorce a dezinfekčný roztok kúpite v lekárni).

HORMONÁLNE REAKCIE

Spôsobujú ich matkine hormóny, ktoré sa v prie­behu tehotenstva dostali cez placentu do krvi die­ťaťa. Novorodenecký exantém je kožná reakcia, ktorá je najčastejšou a najvčasnejšou hormonál­nou reakciou u novorodenca. Na tomto základe môže tak u chlapcov, ako aj u dievčat, dôjsť k zdureniu prsnej žľazy. Žľazy môžu vylučovať aj malé množstvo sekrétu, ktorý však nevytláčajte. Reakcia sa objavuje v prvých 2 týždňoch života. Výtok z po­švy je hormonálna reakcia, ktorá vzniká v prvom týždni života dievčatka. Ide o hlienový, niekedy aj krvavý výtok z pošvy. Ak sa vám zdajú reakcie príliš búrlivé a neustupujú, informujte o tom ošetrujúce­ho lekára dieťatka. Reakcie ustúpia po odbúraní hormónov z tela novorodenca.

SKRÍNINGOVÉ VYŠETRENIA

V rámci pediatrie je stanovených niekoľko povin­ných vyšetrení, ktoré boli urobené aj vášmu die­ťatku. Ide o:

  • Skríning vrodených porúch
    látkovej výme­ny
     – fenylketonúria (FKÚ), hypotyreróza (KH), kongenitálna
    adrenálna hypoplázia (CAH), cystická fibróza (CF) a rozšírený skríning
    metabolických ochorení. Výsledok vyšetrenia je známy najneskôr do 4. týždňa
    veku dieťatka. V prípade pozitívneho výsledku budete vyzvaná prostredníctvom
    ošetrujúceho lekára dieťatka na kontrolné vyšetrenie.
  • Sonografické vyšetrenie obličiek –
    vyšet­renie bolo zamerané na odhalenie vrodených chýb obličiek, močového
    mechúra a močových ciest.
  • Vyšetrenie bedrových zhybov –
    Ortholániho test, vyšetrenie vykonal na novorodeneckom oddelení lekár –
    ortopéd. Ďalšie vyšetrenie nasleduje medzi 4. – 6. týždňom veku dieťatka. Ide o
    sonografické vyšetrenie bedrových kĺbov, ktoré sa vykonáva v Detskej fakultnej
    nemocnici v Banskej Bystrici. Po príchode domov sa na toto vyšetrenie objednáte
    telefonicky, na te­lefónnom čísle: 048/4312172 MUDr. Janek alebo v 4. týždni
    života dieťatka navštívite orto­pedickú ambulanciu v starom nemocničnom areáli,
    utorok 16:00 – 17:00 hod., MUDr. Kubinec (nie je potrebné sa objednať).
  • Kongenitálna katarakta (CC)– je
    vyšetrenie zraku oftalmoskopom.
  • Echoscreen –
    na 3. deň života dieťatka bolo vykonané vyšetrenie otoakustických emisií. Ak
    bol výsledok pozitívny, kontrolné vyšetrenie sa opakuje v prvom mesiaci života
    dieťatka na novorodeneckom oddelení.
  • Postduktálna saturácia O2 –
    druhý deň živo­ta dieťatka a v deň prepustenia bolo zmerané prístrojom
    nasýtenie krvi kyslíkom.
  • Pulzácia veľkých ciev na
    dolných končati­nách.
  • U chlapcov –
    zostúpenie semenníkov.

OTUŽOVANIE

Neodmysliteľnou súčasťou denného režimu vášho dieťatka je pobyt na čerstvom vzduchu. V letných mesiacoch môžete ísť s novorodencom von už koncom prvého týždňa. Vychádzky by však nemali trvať dlhšie ako pol hodiny, postupne ich predl­žujte. V horúcom lete kočík umiestnite do tieňa a vychádzky absolvujte v dopoludňajších a podve­černých hodinách, prípadne radšej zostaňte s bá­bätkom vo vnútri, aby sa neprehrialo.

V chladnejších mesiacoch môžete začať s postupným otužovaním dieťatka v 2. – 3. týždni jeho života. Otužovať začínajte najprv pri otvorenom okne. Dieťatko oblečte tak, ako keby ste šli s die­ťatkom von. Prvé otužovanie trvá asi 10 – 15 min, postupne čas predlžujte až na pol hodiny. Po ta­komto otužovaní vo vnútri môžete ísť s bábätkom von, pričom postupne čas pobytu predlžujte. Bábätko obliekajte štýlom „cibule“. Viac vrstiev odevu, ktoré má na sebe je preň vhodnejšie, ako jedna hrubá. Nezabudnite natrieť tváričku, pery, prípadne rúčky bábätka vhodným ochranným kré­mom.

Zdroj: http://cloviecikbb.sk/ako-sa-starat-o-novorodenca-po-prichode-z-porodnice/